Το Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης στη συμμαχία του CIVIS

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τον Δεκέμβριο του 2020, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε την ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης στο Πανεπιστήμιο Πολιτών της Ευρώπης CIVIS, ως συνεργαζόμενου εταίρου. Η ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης προσφέρει αξιόλογες δυνατότητες για το CIVIS στην ανάπτυξη βασικών του δράσεων στον τομέα της καινοτομίας, της εκπαίδευσης, της έρευνας και της μεγαλύτερης συμμετοχή των πολιτών. Με την ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης, ως συνεργαζόμενου εταίρου, το CIVIS αποτελεί πλέον μια πανεπιστημιακή κοινότητα περίπου 450.000 φοιτητών, 65.000 μελών του προσωπικού (συμπεριλαμβανομένων πάνω από 30.000 ακαδημαϊκών και ερευνητών), των οποίων η τεχνογνωσία, οι ιδέες και οι κοινές αξίες δεν θα ενισχύσουν μόνο την επίδραση του CIVIS στη διαμόρφωση του μέλλοντος της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά και στην πρακτική αντιμετώπιση κοινωνικών ζητημάτων. Mπορείτε να επισκεφθείτε τους σχετικούς συνδέσμους:

Από τη Γραμματεία του Τμήματος