16.05.2022

Η Θεολογία στη Wikipedia - Επιμορφωτική εκδήλωση με πρωτοβουλία του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής Έρευνας και Εφαρμογών, Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού της Θρησκευτικής Αγωγής του ΕΚΠΑ

Τρίτη 17 Μαΐου 2022 και ώρα 15:00 διαδικτυακά

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Εργαστήριο Παιδαγωγικής Έρευνας και Εφαρμογών, Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού της Θρησκευτικής Αγωγής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ),
- σε συνεργασία με το Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος
- και τον Σύλλογο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ,
- και με την υποστήριξη του Συλλόγου Σχολείων Κοινότητας Βικιπαίδειας Ελλάδας

διοργανώνουν επιμορφωτική διάλεξη με θέμα:

Η Θεολογία στη Wikipedia

Εισηγητής: Δρ Χρήστος Νάσιος
Εκπαιδευτικός ΠΕ01, Επιστ. Συνεργάτης Διορθόδοξου Κέντρου
Ιδρυτικό μέλος και π. Αντιπρόεδρος Συλλόγου Σχολείων Κοινότητας Βικιπαίδειας Ελλάδας

Τρίτη 17 Μαΐου 2022 και ώρα 15:00 διαδικτυακά.

Πώς και από ποιους διαμορφώνεται το περιεχόμενο της μεγαλύτερης διαδικτυακής εγκυκλοπαίδειας; Πόσο αξιόπιστο είναι; Πώς μπορεί να αξιοποιηθεί στην ακαδημαϊκή και στη σχολική εκπαίδευση; Ελάτε να γνωρίσουμε το μεγαλύτερο παγκόσμιο εθελοντικό εγχείρημα ελεύθερης πρόσβασης στη γνώση! Η εκδήλωση αυτή αποτελεί την έναρξη του Wikipedia Club, το οποίο θα λειτουργεί στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής Έρευνας και Εφαρμογών, Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού της Θρησκευτικής Αγωγής, με αντικείμενο τον εμπλουτισμό της Wikipedia με θεολογικά λήμματα.

Δεν απαιτείται κωδικός σύνδεσης.

• Θα χορηγηθούν Βεβαιώσεις Παρακολούθησης
    (απαιτείται συμμετοχή μέσω της εφαρμογής Zoom).
  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: +30 694 630 3954 (Δ. Αλεξόπουλος), 697 715 4086 (Γ. Παπατσίρος)