01.07.2017

Δελτίο Τύπου και Φωτοθήκη - Από τη Διάλεξη του κ. Wilhelm Guggenberger Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο του Innsbruck της Αυστρίας

με θέμα: Επιθυμία και Αντιπαλότητα στη μοντέρνα Οικονομία υπό το πρίσμα της θεωρίας της Μίμησης

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ και της συνεργασίας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Innsbruck της Αυστρίας (Υπεύθυνη: Αναπλ. Καθηγ. Κίρκη Κεφαλέα), πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Μαΐου 2017 στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών Μέσων της Θεολογικής Σχολής Αθηνών διάλεξη του Καθηγητή της Συστηματικής Θεολογίας κ. Wilhelm Guggenberger με θέμα:

"Επιθυμία και Αντιπαλότητα στη μοντέρνα Οικονομία
υπό το πρίσμα της θεωρίας της Μίμησης"

Είσοδος στο Λεύκωμα

Στη διάλεξή του ο κ. Guggenberger, μίλησε για τα ηθικά προβλήματα που προκύπτουν από τη μιμητική συμπεριφορά του ανθρώπου, για τις επιθυμίες και τις ανάγκες του ανθρώπου, έτσι όπως αυτές  δημιουργούνται μέσα από τη διαφήμιση, προτείνοντας την ανάπτυξη ενός “εναλλακτικού έθους”, όπου ο άνθρωπος θα στραφεί στα πνευματικά αγαθά, τα οποία είναι πιο ισχυρά και πιο ανθεκτικά μέσα στο χρόνο.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος

Καθηγητής Σωτήριος Δεσπότης